Dlaczego należy czytać dzieciom książki?

W dzisiejszych czasach żyjemy w bardzo dużym pędzie. Dochodzi nam obowiązków zawodowych, jak i obowiązków domowych. Niestety doba się nie wydłużyła, a więc nie mamy zbyt dużo wolnego czasu. Co więcej, czasami nie mamy go w ogóle. Są jednak rzeczy, na które powinniśmy znaleźć, chociaż troszkę czasu. Jedną z  takich czynności jest czytanie dziecku. Dlaczego jest to takie ważne?

Ogólny rozwój dziecka

Na pewno na półkach w księgarniach stacjonarnych znajdziemy książki dla dzieci oznaczone jako “od 0 lat”. Rzecz jasna dziecko nie rodzi się z umiejętnością czytania. Są to książki, które my, jako rodzice powinniśmy dzieciom czytać. Najpopularniejsze jest czytanie przed snem, ale możemy robić to o różnej porze dnia. Większość dzieci uwielbia czytanie bajek.

Każdy z rodziców powinien zrozumieć to, że czytanie książek dzieciom w zasadzie od urodzenia ma olbrzymi wpływ na ich rozwój. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale taka jest prawda. Jest to udowodnione wieloma badaniami. Dzieci, które od małego mają kontakt z książkami, szybciej się uczą, łatwiej przysparzają wiedzę oraz nie mają problemu z nauką czytania.

Poprzez wspólne czytanie, rozwijamy u dziecka zainteresowanie książkami. Gdy będziemy dzieciom regularnie czytać, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości dziecko będzie spędzało czas wolny właśnie przy książce.

Grunt to wybierać ciekawe i odpowiednie książki

Rodzice bardzo często popełniają błąd przy wyborze książek dla dzieci. Najczęściej stawiają na książki przeznaczone dla nieco starszych dzieci. Niektórzy także mają trudno z dopasowaniem tematyki. Są także rodzice, którzy są zbyt ambitni i wybierają bardzo obszerne książki, co kompletnie mija się z celem.

Odpowiednio dobrana książka to już połowa sukcesu. W czytaniu dzieciom (szczególnie tym najmniejszym) najważniejsza jest regularność. Z czasem nasze dziecko będzie już samo się upominało o to, abyśmy dzieciom poczytali. Naprawdę przy książce można spędzić bardzo miło czas.