Jak wzbudzać zainteresowanie książkami u dzieci?

Czytanie jest powszechnie uważane za bardzo wartościowy sposób na spędzanie wolnego czasu. Dobrze wpływa na koncentrację, zakres słownictwa, skłania do przemyśleń i rozważań oraz dostarcza wiedzy na wiele tematów. Nic zatem dziwnego, że rodzice zastanawia się, co można zrobić, aby ich dziecko wyrosło na miłośnika książek. Czy są na to jakieś sprawdzone sposoby?

Dawanie dobrego przykładu

Dzieci doskonale widzą wszystko, co robimy. Dorastając w domu, w którym dorośli czytają regularnie interesujące ich lektury, potrafią opowiadać w ciekawy sposób o tym, czego dowiedzieli się z książek oraz prowadzić rozmowy na temat przemyśleń, które im się nasunęły, temat czytelnictwa staje się coraz bliższy. Dzieci same mogą wtedy włączać się do rozmów i dzielić się refleksjami związanymi z ulubionymi lekturami. Czytanie książek może stać się także rodzinnym rytuałem: niezależnie, czy wybierzecie opcję głośnego czytania wybranej lektury po kolei czy też siedzenie wspólnie w ciszy, gdy każdy zgłębia własną książkę, pomysł wydaje się godny zainteresowania.

Wybieranie dopasowanych lektur

Książki dla dzieci dostępne m.in. w Bee.pl są przystosowane do młodych czytelników i są pisane w taki sposób, aby przykuć ich uwagę. Stosują zrozumiały język i są na ogół zabawne i pełne akcji, czym potrafią wzbudzić zaciekawienie i wywołać pozytywne emocje. Równocześnie przekazują dobre wartości i zwracają uwagę na istotne kwestie i problemy, z których nawet najmłodsi powinni zdawać sobie sprawę. Szukanie takich książek i dawanie ich w prezencie dla dziecka to świetny sposób na zachęcenie go do czytelnictwa. Znajdziemy całe serie wartościowych książek przystosowanych dla różnego wieku, jest zatem w czym wybierać!

Gdy książki goszczą w życiu dziecka już od najmłodszych lat, wszystko podąża we właściwym kierunku, aby stało się ono zapalonym czytelnikiem. Z kolei wspólne rozmowy o książkach i podsuwanie wartościowych, dopasowanych do wieku lektur, dodatkowo zachęcają do regularnego zabierania się za czytanie.