Najlepszy prezent dla dziecka

W ciągu roku zdarza się wiele okazji do obdarowania najmłodszych. Mimo iż ta grupa wiekowa nie ma zbyt wielkich oczekiwań, to wybór odpowiedniego prezentu często bywa kłopotliwy. Powodów jest wiele. Gdy dziecko ma tak wiele zabawek, że nowe już go nie cieszą, trudno trafić z prezentem. Albo kiedy zwyczajnie nie wiemy, co będzie odpowiednie dla dziecka w konkretnym wieku. Całe szczęście można wybrać prezent uniwersalny, który ucieszy każdego malucha. 

Książka dla każdego

Niezależnie od wieku dziecka można mu sprezentować książkę. Książki dla dzieci (duży wybór w sklepie online) w wieku powyżej dwóch lat to przede wszystkim:

– pięknie ilustrowane powieści i baśnie,

– zbiory opowiadań,

– książki z zadaniami (łamigłówki, rebusy, krzyżówki, kolorowanki, naklejki) dla starszych dzieci,

– książki 3d z ruchomymi ilustracjami lub rozkładanymi przestrzennymi układami,

– książki dźwiękowe,

– książki bez tekstu, wyłącznie ilustrowane, do tworzenia własnych historii.

W dobrze wybranej książce najważniejsze jest to, aby oprócz atrakcyjnej oprawy graficznej, miała także wciągającą i pouczającą treść. Ilość tekstu musi też odpowiadać wiekowi dziecka. Najmłodsi szybko znudzą się, jeśli zbyt duża ilość treści nie pozwoli na szybkie przewracanie stron i oglądanie nowych obrazków. A starsi nie wrócą kolejny raz do już przeczytanej lektury, jeśli tekstu będzie zbyt mało. 

Książka dla niemowlaka?

Dziecko, które już dobrze widzi i zaczyna komunikować się z otoczeniem za pomocą słów jest doskonałym odbiorcą książki. A co z tymi najmłodszymi? Czy zakup książki dla dzieci w wieku poniżej roku to dobry pomysł? Przeglądając propozycje dostępne na rynku można śmiało odpowiedzieć, że tak! Dla najmłodszych przeznaczone są specjalne książeczki kontrastowe. Nie zawierają treści, a jedynie proste kształty w kontrastujących kolorach. Przeglądanie takiej książeczki z dzieckiem to doskonały trening dla jego wzroku. Można postawić także na miękką książkę stymulującą zmysły poprzez umieszczenie na jej stronach różnych faktur, tasiemek, lusterek i szeleszczących papierków. Dzięki takiemu prezentowi dziecko od najmłodszych lat oswaja się z czytaniem i obecnością książek w swoim życiu.